دوقطبی مذاکره؛ اینبار در آمریکا

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: در حال حاضر در ارتباط با موضوع ایران در بین دولتمردان آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد چراکه بعضی می خواهند با ایران به توافق برسند و در مقابل عده ای خواهان افزایش فشار هستند.

دوقطبی مذاکره؛ اینبار در آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل، در مصاحبه با برنامه رویداد رادیو مصاحبه با اشاره به کوشش های فرانسه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا گفت: این میانجیگری در راستای منافع فرانسه و کشورهای اروپایی است.

وی بیان نمود: ترامپ تصور می کرد که خواهد توانست با خروج از برجام امتیاز بیشتری از ایران بگیرد و با تحریم ایران کاری بکند که ضمن اینکه تهران در برجام باقی می ماند زیر بار تحمل فشار حداکثری امتیاز بیشتری بدهد.

ایزدی ادامه داد: در واقع ترامپ در این موضوع هم خدا و هم خرما را می خواست ولی آنها در این زمینه به اهداف مورد نظر خود آن چنان که تصور می کردند، دست پیدا نکردند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: امریکایی ها از وضعیت پیش آمده نگران هستند، چرا که ترامپ در حوزه سیاست خارجی به موفقیتی دست پیدا نکرده است در حالی که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور برگزار خواهد شد.

ایزدی اضافه کرد: دولت ترامپ مانند دولت اوباما می خواهد از موضوع ایران برای خود یک موفقیت در سیاست خارجی ایجاد کند؛ البته در خصوص نحوه ادامه کار و تعامل با ایران در حال حاضر در دولت آمریکا اختلاف نظر وجود دارد بعضی از دولتمردان آمریکایی می خواهند با ایران به توافق برسند ولی بعضی می گویند که روند فعلی را باید ادامه داد تا ایران زیر بار فشار حداکثری مجبور به دادن امتیاز گردد.

وی با بیان اینکه به نتیجه رسیدن مذاکرات انجام شده بین ایران و فرانسه منوط به موافقت دولت واشنگتن است، گفت: در واقع اروپایی ها برای اینکه بتوانند ایجاد خط اعتباری بین ایران و اروپا را نهایی نمایند، باید مجوز آمریکا را داشته باشند، در حالی که همانطور که اشاره شد در ارتباط با موضوع ایران بین دولتمردان آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد.

فواد ایزدی در این راستا اعلام کرد: بعضی از دولتمردان آمریکایی معتقد هستند سیاست فعلی آمریکا در خصوص ایران به نتیجه نرسیده است چراکه آن ها به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی بودند ولی خواسته شأن محقق نشده است، عده ای دیگر به دنبال کسب امتیاز بیشتر از ایران بودند ولی در حال حاضر می بینند که نه تنها امتیاز جدیدی به دست نیاورده اند، بلکه امتیازات قبلی را نیز از دست داده اند.

این کارشناس مسائل سیاسی در عین حال تاکید نمود: تعدادی از آنها نیز تصور می کردند که با اعمال فشار حداکثری می توانند ایران را وارد یک درگیری نظامی نمایند ولی در این زمینه نیز به نتیجه نرسیدند، این افراد با توجه به محقق نشدن خواسته هایشان به دنبال توافق با ایران هستند ولی گروه دیگر از دولتمردان در آمریکا همچنین معتقدند که باید فشار حداکثری بر ایران ادامه پیدا نمایند و مخالف حصول توافق با تهران هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دوقطبی مذاکره؛ اینبار در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوقطبی مذاکره؛ اینبار در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید