برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!

برانکو از امروز به یک آلترناتیو بزرگ برای مربیان شاغل در فوتبال ایران بدل خواهد شد. در حالی که کالدرون تغییرات گسترده در پرسپولیس را شروع نموده و حتی گفته می گردد در آستانه داربی سیدجلال حسینی را هم نیمکت نشین خواهد نمود، حالا سایه برانکو را روی سر خود می بیند. از قلم نیاندازید که برانکو قبل از ترک ایران حتی پای میز مذاکره با زنوزی، مالک باشگاه تراکتور هم نشست. پس برای او تمام راه ها به پرسپولیس ختم نمی گردد و قطعا انتخاب های دیگری هم از ایران روی میز دارد.

برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تصاویر عجیب برای طرفداران او در فوتبال ایران باورنکردنی بود. برانکو ایوانکوویچ بعد از سه قهرمانی با پرسپولیس در لیگ ایران و البته رسیدن به فینال آسیا زیر بارانی از بطری، میوه و شعار طرفداران الاهلی مستاصل در کنار زمین ایستاده و به سبک آشنای همیشگی دست ها را به کمر دارد و به مخمصه ای فکر می نماید که در آن گیر افتاده است.

به نظر می رسد پیوندی که از نظر پرسپولیسی ها نامیمون بود خیلی زود پس زده و برانکو و الاهلی نتوانسته اند دوران باشکوهش با قرمزها را تکرار نمایند. اما شاید برانکو با آن همه عقبه و سابقه توقع نداشت بعد از اعتراض های طرفداران عصبانی ناگهان حکم اخراجش امضا گردد؛ آن هم در حالی که هنوز فصل فوتبال در عربستان درست و حسابی آغاز نشده و تیم ها جا نیفتاده اند. اصلا یک بار کارنامه او را در الاهلی مرور کنیم: برانکو بعد از حضور روی نیمکت الاهلی نتوانست این تیم را در لیگ قهرمانان آسیا پیروز کند و با شکست مقابل الهلال از راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی باز ماند. بعد از آن نوبت به لیگ رسید. در لیگ، کار با یک تساوی خانگی مقابل تیم تازه لیگ فزونی شده العداله آغاز شد. الاهلی اما بازی دوم را با وجود اخراج یک بازیکن به نفع خود تمام کرد تا نخستین برد با برانکو رقم بخورد. اگرچه برانکو اوضاع را تا حدی سروسامان داده بود اما موضوعاتی نظیر اختلاف نظر با عمر سوما شرایط را برای برانکو سخت کرد. در نهایت شکست مقابل الوحده باعث شد تا مدیران کم طاقت الاهلی تصمیم بگیرند 88 روز پس از انتصاب ایوانکوویچ به عنوان مرد اول نیمکت تیمشان، او را اخراج نمایند.

دوران حضور برانکو در عربستان همچون نوبت قبلی با اتفاقات تلخ به خاتمه رسید. پیش تر او در الاتفاق از سمتش اخراج شد و باز هم نتوانست در لیگ حرفه ای عربستان به توفیق برسد. اما این زودترین برکناری برانکو نیست. وی پیش از حضور در پرسپولیس تنها یک ماه سرمربی دینامو زاگرب شد و پس از انجام 5 بازی، جای خود را به مربی جدید داد. پروفسور البته متخصص آغاز های ناامید نماینده است. شاید حالا و در حالی که مدیران کم طاقت عربستانی در خروج را به او نشان دادند ارزش اعتماد مدیران و طرفداران پرسپولیس در بدو ورودش به این تیم را بیشتر بداند زمانی که اتفاقا مثل دینامو و همین الاهلی بسیار ضعیف آغاز نموده بود. پرسپولیس برانکو در سه بازی نخست لیگ پانزدهم تنها یک امتیاز کسب کرد و در واقع پروفسور به عنوان سرمربی در جمع سرخپوشان پایتخت آغازی به مراتب بدتر از این را تجربه کرد اما در ادامه پیروز شد 7 جام قهرمانی را با این تیم بالای سر ببرد.

اتهام تکراری به برانکو

حواشی در خصوص اخراج او در عربستان هم مثل جدایی اش در ایران پر حرف و حدیث بود. برانکو که خودش زمانی متهم شد قبل از ترک پرسپولیس با تیم الاهلی توافق نموده حالا از سوی عربستانی ها هم با اتهامی مشابه روبرو شده است. محمد النمری، روزنامه نگار مشهور عربستانی در صفحه شخصی اش مدعی شد: برانکو ایوانکوویچ، سرمربی الاهلی پیش از دیدار با الوحده با یک تیم چینی به توافق رسیده بود. واکنش خود برانکو اما به خبر برکناری اش همراه با تردید بود. برانکو بعد از پی بردن به خبر برکناری اش از الاهلی به وسیله رسانه های عربستان در مصاحبه تلفنی با برنامه فوتبالی الدوری مع ولید عربستان گفت: من این سوال شما و هدفتان را متوجه نمی شوم؟ تا الان خبری از برکناری ام نشنیدم. الان از شما شنیدم. باید ببینم در آینده چه اتفاقی می افتد. من الان چیزی نمی گویم.

رسانه های عربستان هم به شدت به او تاختند. موسی المحیانی، کارشناس فوتبال سعودی در شبکه تلویزیونی این کشور در تحلیل بازی الاهلی با الوحده به برانکو حمله کرد و گفت: ملاک انتخاب مربی نباید کارنامه اش باشد. به نظرم برکناری برانکو کار درستی بود چون او تاکتیک لازم را نداشت و تیمش آشفته و با ترس بازی می کرد.

محمد الشیخ، دیگر کارشناس فوتبال سعودی نحوه بازی الاهلی با راهنمایی برانکو را این طور توصیف کرد: بحران در الاهلی به اوج رسیده بود و این تیم مثل کوهی بود که فروریخت. الاهلی با راهنمایی برانکو اصلا خوب بازی نمی کرد و انتخاب او از اول اشتباه بود.

سرنوشت برانکو

داستان برانکو از زوایای بسیاری قابل تحلیل است. بعضی آن را حاصل آه طرفداران پرسپولیس می دانند که خیلی زود دامان او را گرفته است. استقلالی ها باز هم پای وزیر و حمایت هایش را وسط کشیدند و طعنه زدند که در عربستان وزیر پرسپولیسی نبود و برانکو دوام نیاورد. بعضی دیگر هم بر این باور بودند که تمام سوءمدیریت ها در فوتبال ایران درست است اما تجربه برانکو ثابت کرد از ما بدتر هم وجود دارد. اما اگر از تمام این تحلیل های دم دستی عبور کنیم مساله سرنوشت برانکو و تصمیمی که برای آینده اش می گیرد، در فوتبال ایران هم بی تاثیر نخواهد بود. او از امروز به یک آلترناتیو بزرگ برای مربیان شاغل در فوتبال ایران بدل خواهد شد. در حالی که کالدرون تغییرات گسترده در پرسپولیس را آغاز نموده و حتی گفته می گردد در آستانه داربی سیدجلال حسینی را هم نیمکت نشین خواهد نمود حالا سایه برانکو را روی سر خود می بیند. از قلم نیاندازید که برانکو قبل از ترک ایران حتی پای میز مذاکره با زنوزی، مالک باشگاه تراکتور هم نشست. پس برای او تمام راه ها به پرسپولیس ختم نمی گردد و قطعا انتخاب های دیگری هم از ایران روی میز دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید